Pianino to jeden z najpiękniejszych i najbardziej popularnych instrumentów muzycznych. Wyróżnia się pionowym korpusem o prostokątnej bryle.

Umieszczone są w nim pionowe struny oraz mechanizm młoteczkowy. Pianino obejmuje zakres dźwiękowy o szerokości 7 i 1/4 oktawy.

Pianino zbudowane jest z

  1. mechanizmu młoteczkowego
  2. klawiatury
  3. stronnicy
  4. dna rezonansowego
  5. mostku
  6. kołków strojeniowych
  7. ramy żeliwnej
  8. tylnej ramy.

Klasyczne akustyczne pianino daje niezwykle różnorodne możliwości w zakresie aranżacji utworu. Ważona klawiatura sprawia, że naciskając klawisz mocniej uzyskuje się mocniejszy oraz głośniejszy dźwięk. Natomiast przy lżejszym naciśnięciu klawisza dźwięk jest cichy i słaby. Dlatego też odgrywać można zarówno bardzo ciche i spokojne utwory, jak też głośny i wyraziste w przekazie.

Niezbędne są także trzy pedały pianina, które pozwalają na dowolną regulację głośności dźwięku. Istnieje pedał forte, który sprawia, że dźwięk jest jeszcze głośniejszy, pedał piano, który wycisza dźwięk, a także pedał sustain, który sprawia, że dźwięki przechodzą bardzo płynnie, to znaczy legato. Ze względu na szerokie możliwości akustyczne pianino doskonale sprawdza się w solowym wykonywaniu utworów, jednak może także towarzyszyć innym instrumentom. Bardzo popularne są duety pianina oraz skrzypiec.

Pasują one do monumentalnych utworów, bardzo charakternych, a także wzruszających. Pianina akustyczne mają swoje zamienniki w postaci nowoczesnych pianin cyfrowych, a także pianin hybrydowych. Tego typu modele są łatwo dostępne, a ponadto nie wymagają strojenia jak w przypadku pianina akustycznego.